RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Germania impune lockdown pentru persoanele nevaccinate împotriva COVID-19, iar vaccinarea va deveni obligatorie începând din luna februarie

Vaccinarea va deveni obligatorie în Germania din februarie, a anunțat cancelarul german în exercițiu, Angela Merkel, relatează BBC, Euronews și The Guardian.

Germania va impune, de asemenea, restricții suplimentare la nivel național privind contactul social pentru persoanele nevaccinate – în ceea ce mass-media locală descrie drept un „lockdown pentru cei nevaccinați”.

Astfel, persoanele neimunizate nu vor putea intra în magazine neesențiale, restaurante, locuri de cultură sau de agrement, a precizat Angela Merkel.

Discotecile și cluburile vor trebui să se închidă dacă numărul cazurilor depășește un anumit prag, a mai anunțat cancelarul.

  

„Am înțeles că situația este foarte gravă și că dorim să luăm măsuri suplimentare pe lângă cele deja luate”, a adăugat Angela Merkel.

Situația COVID-19 este „foarte gravă”, a avertizat Merkel, cu cazuri la niveluri foarte ridicate și O rată a vaccinării încă scăzută în Germania, în comparație cu mai multe state europene.

Austria a devenit prima țară din UE care a impus vaccinarea obligatorie, în timp ce Grecia a anunțat că va face vaccinurile obligatorii pentru persoanele de peste 60 de ani.

Merkel și succesorul ei, social-democratul Olaf Scholz,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Incident la protestul LGBT+ din faţa Primăriei Oradea: Doi şoferi i-au jignit pe manifestanţi, unul a fost amendat. Sancționați vor fi și inițiatorii

Redacția

O nouă versiune a aplicației de plată a parcărilor administrate de Primăria București

Redacția

Aurescu, mesaj de Ziua Românilor de Pretutindeni: „Diplomaţia a urmărit să protejeze interesele românilor oriunde s-ar afla”

Redacția
Încarcă...