Fostul deputat moldovean Artur Reşetnikov, reţinut într-un dosar de corupţie, a intrat în greva foamei, acuzându-o pe preşedintele Maia Sandu că intenţionează „să-şi rezolve conturile cu el”, a anunţat miercuri postul Publika TV într-un reportaj despre o percheziţie în casa unui politician care a condus în trecut Serviciul de Informaţii şi Securitate al Republicii Moldova.
“Ieri s-a dat porunca să ne reţină în grabă. A fost o instrucţiune a doamnei Sandu din cauza activităţilor mele politice anterioare ca deputat şi pentru convingerile mele politice. Şi în semn de protest, pentru că Moldova a devenit stat în care legea este încălcată, în care nu există libertate, azi dimineaţă am făcut greva foamei”, a spus Reşetnikov când a fost scos din casă de oamenii legii.
Biroul şefului statului a respins aceste acuzaţii.
Potrivit postului TV, în dosarul de corupţie au fost reţinuţi şi foştii deputaţi Violetta Ivanov, Anatoly Zagorodnîi, Vladimir Vitiuc şi Serhîi Sîrbu, care au părăsit fracţiunea Par
» Citește continuarea pe pagina autorului


