RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Forțele ruse vor colapsa în câteva săptămâni – expert militar / Unde înaintează acum rușii

Atacul Rusiei asupra Donbasului s-a „cam epuizat”, iar bătălia pentru regiune se va încheia în două până la patru săptămâni, spune expertul militar Mike Martin, relatează BBC.

Tancuri rusești distruse de forțele ucraineneFoto: Genya Savilov / AFP / Profimedia Images

„Practic, rușii vor rămâne fără trupe, iar ucrainenii vor contraataca”, spune Mike Martin, cercetătorul în studii de război, care predă acum la King’s College din Londra.

  

Rușii și-au irosit singura șansă de a ocupa regiunea, crede el.

„Au scos toate aceste unități distruse din Kiev și apoi au încercat să le reconstituie pentru luptă în est”, explică el.

Dar erau „învinețite și distruse” de bătălia pentru capitala Ucrainei, iar Rusia nu a reușit să le construiască și să „facă o manevră îndrăzneață”.

El spune că ministrul de externe al Marii Britanii, Liz Truss, „greșește”, totuși, spunând că războiul ar dura 10 ani, insistând: „Forțele ruse se vor prăbuși înainte de asta și vom vedea o lovitură de stat”.

Și cu SUA anunțând finanțare de 33 de miliarde de dolari pentru Ucraina, „acesta este un semnal de intenție extrem de clar”, spune Martin.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

ANAF a controlat 177 de români în trimestrul III / Un bucureștean e pe primul loc în topul celor mai mari venituri constatate suplimentar

Redacția

Olaf Scholz: Rusia nu va câștiga războiul pornit în Ucraina

Redacția

Accident rutier! Au fost implicate un BMW şi o motocicletă

Redacția
Încarcă...