News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Fondatorul original al Tesla spune că Elon Musk a făcut o mașină care „arată ca un tomberon”

Elon Musk la prezentarea Cybertruck in 2019, Foto: Ringo H.W. Chiu / Associated Press / Profimedia Images

Elon Musk la prezentarea Cybertruck in 2019, Foto: Ringo H.W. Chiu / Associated Press / Profimedia Images

Unul dintre cei doi fondatori originali ai Tesla nu este un fan al proiectului de suflet al lui Elon Musk, camioneta electrică Cybertruck, pe care o compară cu un „tomberon”, relatează Gizmodo.

Deși numele și imaginea sa au devenit aproape sinonime cu Tesla, Elon Musk nu a fost, de fapt, fondatorul companiei de mașini electrice. Acum cel mai bogat om din lume, Musk a devenit al patrulea CEO al companiei atunci când s-a alăturat echipei, în 2008, la 5 ani după ce ea a fost lansată de fondatorii originali Martin Eberhard și Marc Tarpenning.

  

Musk și acei directori fondatori au avut divergențele lor de-a lungul anilor. De fapt, tensiunile dintre Musk și Eberhard au dus în 2009 la un proces și soluționat în cele din urmă pe cale amiabilă. În urma acelei înțelegeri, Musk a primit dreptul de a se autointitula cofondator al companiei, alături de Eberhard, Tarpenning, JB Straubel și Ian Wright.

În cadrul unui amplu interviu acordat recent lui Kim Java, o creatoare de conținut pe YouTube ce acoperă subiecte legate de mașini electrice,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

SURSE Bate vânt de remaniere în Guvern

Redacția

Un bebeluș de 9 luni din Suceava, fără comorbidități, a murit de COVID / 110 decese înregistrate în ultima zi / 1030 de pacienți la ATI

Redacția

Ce se va întâmpla cu noul coronavirus atunci când vor crește temperaturile

Redacția
Încarcă...