News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

FIFA s-a răzgândit: fără alcool pe stadioanele CM 2022 din Qatar. Fanii sunt supărați

Suporterii care merg pe stadioanele Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar nu vor putea cumpăra alcool. FIFA și-a schimbat politica în privința acestui lucru cu două zile înainte de începerea turneului final al CM 2022, relatează BBC.

Alcoolul urma să fie servit „în zone selectate din cadrul stadioanelor”, în ciuda faptului că vânzarea sa este strict controlată în țara musulmană. Totuși, la presiunile Qatarului, decizia a fost anulată.

Campionatul Mondial de Fotbal 2022 începe duminică, cu un meci în care țara gazdă, Qatar, va juca cu Ecuador.

Budweiser, un sponsor important al FFA, avea drepturi exclusive de a vinde bere la Cupa Mondială.

  

„În urma discuțiilor dintre autoritățile țării gazdă și FIFA, a fost luată o decizie de a concentra vânzarea de băuturi alcoolice la festivalul fanilor FIFA, alte destinații ale fanilor și locații licențiate, eliminând punctele de vânzare a berii din perimetrele stadioanelor din Qatar pentru Cupa Mondială FIFA 2022”, arată o declarație a FIFA.

Decizia „nu are niciun impact asupra vânzării berii fără alcool Bud Zero,” care va rămâne disponibilă pe toate stadioanele Cupei Mondiale din Qatar.

„Autoritățile din țara gazdă și FIFA vor continua să se asigure că stadioanele și zonele învecinate oferă o experiență plăcută,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Fructul pe care nu trebuie să-l consumi dacă ești sub tratament medicamentos

Redacția

Jamaica: Autoritățile au confiscat o cantitate de cocaină în valoare estimată la 80 de milioane de dolari

Redacția

Coaliția, împărțită privind răspunsul la gestul provocator al lui Viktor Orban. Premierul maghiar, fular cu Ungaria Mare

Redacția
Încarcă...