U-Banca Transilvania Cluj-Napoca s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la baschet masculin, după ce a învins în deplasare echipa belgiană Filou Oostende, cu scorul de 85-74 (31-12, 19-22, 17-25, 18-15), marţi seara, în ultimul lor meci din Grupa K, relatează Agerpres.
Campioana României, debutantă în competiţie, a reuşit să câştige Grupa K, cu 7 puncte, urmată de cunoscuta formaţie spaniolă Unicaja Malaga, 6 puncte, şi Filou Oostende, 5 puncte.
Într-un meci capital, ”U” a început în forţă şi după zece minute conducea cu 31-12. Avantajul maxim al clujenilor a fost de 22 de puncte, dar gazdele au recuperat punct cu punct şi când mai erau trei minute şi jumătate de joc s-au apropiat la trei lungimi, 72-75. Echipa antrenată de Mihai Silvăşan şi-a păstrat cumpătul şi a profitat de criza de timp a formaţiei belgiene (care avea nevoie de o victorie la cel puţin şase puncte), câştigând fără emoţii.
Patrick Richard şi Andrija Stipanovic au fost cei mai buni oameni ai clujenilor.
Silvăşan a rulat următorul lot: Brandon Brown 6 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, Stefan Bircevic 13 p, 2 rec, 3 pd, Dustin Hogue 12 p,
» Citește continuarea pe pagina autorului


