News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

E puțin probabil ca BNR să reducă dobânzile înainte de alegerile prezidențiale, arată o analiză a BCR. Incertitudinile fiscale vor domina dezbaterea întâlnirii de miercurea viitoare a conducerii Băncii Naționale

Mugur Isarescu, Guvernatorul Bancii Nationale, Foto: BNR

Mugur Isarescu, Guvernatorul Bancii Nationale, Foto: BNR

Este foarte probabil ca BNR să mențină ratele dobânzilor neschimbate la ședința din 15 ianuarie, arată o analiză asumată de economistul șef al BCR, Ciprian Dascălu. „Ne așteptăm ca BNR să reia reducerea dobânzilor în august și să reducă de 3 ori dobânda cheie cu câte 25 pb până la 5,75% până la sfârșitul anului 2025”, se arată în analiza BCR transmisă vineri.

„Este posibil ca incertitudinile fiscale să domine dezbaterea și în cadrul acestei ședințe a Consiliului. Acest lucru ar trebui să mențină BNR în modul „dependent de date”, după cum menționa Banca Centrală în comunicatele de presă transmise după anunțul deciziei de politică monetară.

  

Măsurile guvernamentale de ajustare a deficitului, considerate „adecvate”

Noul guvern, deși susținut de o majoritate parlamentară destul de subțire, dar stabilă, a adoptat măsuri adecvate pentru a limita creșterea suplimentară a cheltuielilor publice și a luat unele decizii pentru a lărgi baza de impozitare, spun autorii analizei.

Ei consideră acest lucru insuficient pentru a respecta obiectivele fiscale convenite cu Comisia Europeană și spun că sunt aște

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

CCR ar putea amâna din nou decizia privind pensiile magistraților – SURSE

Redacția

Autoritățile din Belarus spun că au doborât o nouă dronă la graniţa cu Ucraina

Redacția

SUA: Poliţistul condamnat pentru uciderea lui George Floyd ar putea renunţa să pledeze nevinovat

Redacția
Încarcă...