RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Deficitul bugetar se apropie de 70 de miliarde de lei la jumătatea anului

Deficitul bugetar se apropie de 70 de miliarde de lei la jumătatea anului

Sursa foto © Jakub Zerdzicki | Dreamstime.com

Execuția bugetului general consolidat în primele șase luni ale anului 2025, publicată luni de Finanțe, s-a încheiat cu un deficit de 69,80 mld lei, respectiv 3,68% din PIB față de deficitul de 63,67 mld lei, respectiv 3,62% din PIB aferent celor șase luni ale anului 2024.

Ținta de deficit bugetar a României pentru anul 2025 este de 7% din PIB, potrivit proiectului de buget și Planului bugetar-structural național pe termen mediu. Acest nivel este asumat oficial de Guvern, dar este considerat de analiști și organisme independente drept optimist, existând riscul ca deficitul efectiv să depășească această țintă.

  

Veniturile totale au însumat 310,52 mld lei în primele șase luni ale anului 2025, înregistrând o creștere de 12,7% (an/an), susținută atât de avansul veniturilor curente – în principal impozitul pe salarii și venit și contribuții de asigurări -, cât și de evoluția veniturilor din fonduri europene. Exprimate ca pondere în PIB veniturile totale au crescut cu 0,74 puncte procentuale (+0,5 pp în cazul veniturilor curente – cu precădere impozit pe salarii și venit și contribuții de asigurări și +0,24 pp la fonduri europene).

Cheltuielile bugetului general consolidat în sumă de 380,32 mld lei au crescut în termeni nominali cu 12,1% comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Două importante publicații germane spun că premierul Bavariei a căutat la București și Tirana foță de muncă pentru economia germană / Vizita lui Markus Soder s-a văzut altfel în România

Redacția

Guvern: ASF va putea cere blocarea accesului online la site-urile care promovează investiții înșelătoare

Redacția

Studiu: Persoanele născute fără simțul mirosului respiră diferit

Redacția
Încarcă...