RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Declinul dramatic al populației de păsări în Europa: cercetătorii acuză agricultura intensivă

Intensificarea agriculturii este principala cauză a declinului dramatic al populației de păsări din Europa, cu o medie de 20 de milioane de păsări care dispar în fiecare an, au concluzionat cercetătorii într-un articol publicat luni, după ce au adunat o cantitate de date fără precedent, transmite agenția AFP, citată de boursorama.com.

Mai mulți oameni de știință europeni, care au publicat în revista americană PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), au colaborat pentru a afla care sunt activitățile umane responsabile de declinul populațiilor de păsări europene.

Pentru a face acest lucru, ei au folosit un set de date fără precedent prin amploarea sa: 37 de ani de observații din 20 000 de situri de monitorizare ecologică din 28 de țări europene, pentru 170 de specii.

800 de milioane de păsări

  

„Am constatat o scădere cu un sfert a abundenței speciilor din 1980 încoace”, a declarat pentru AFP Vincent Devictor, cercetător la CNRS și coordonator al studiului. „Cu alte cuvinte, 800 de milioane de indivizi în 40 de ani, adică 20 de milioane pe an, ceea ce înseamnă un declin sistemic și profund al avifaunei europene”, a subliniat expertul.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Reforma pensiilor speciale, din nou în Parlament. Când ar urma să treacă de votul parlamentarilor

Redacția

Care este noul format al Campionatului Mondial al Cluburilor. Ce s-a schimbat și de ce este criticat noul sistem

Redacția

Un metamaterial din titan imprimat 3D a rezolvat o veche problemă de inginerie

Redacția
Încarcă...