RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
IașiSănătate

COVID-19 ia amploare la Iași: plus 50 într-o săptămână. Ce spun infecționiști: ne mai protejează vaccinul din pandemie?

Trei persoane cu Covid-19 se prezintă în medie zilnic la Urgențe, față de săptămâna trecută când media era de două persoane pe zi. Medicii spun că nu suntem într-o situație alarmantă, dar monitorizează îndeaproape evoluția.

Totodată, medicii afirmă că nu pot stabili un număr exact de cazuri, deoarece, pe lângă cei care se prezintă la spital, mulți pacienți aleg să se trateze la domiciliu sau să consulte medicii de familie.

„Au fost și zile în care am înregistrat patru sau cinci cazuri de COVID-19, iar media zilnică a crescut la trei cazuri. În prezent, avem o pacientă de 73 de ani intubată. Inițial, aceasta s-a prezentat pentru probleme cardiovasculare și a fost tratată la medicină internă. Ulterior, a fost depistată pozitiv pentru COVID-19. La început, nu prezenta simptome specifice COVID-19, însă problemele respiratorii au apărut ulterior. În prezent, starea sa este gravă, fiind intubată și ventilată din cauza infecției cu COVID-19, dar și a vârstei înaintate și a afecțiunilor cardiovasculare preexistente”, a declarat Diana Cimpoeșu, medic-șef UPU-SMURD Iași

În prezent, ne confruntăm cu o creștere a numărului de cazuri de COVID, nu doar în România, ci și în vestul Europei, inclusiv în Franța și Regatul Unit. Medicul infecționist Carmen Dorobăț explică faptul că această creștere nu este surprinzătoare, deoarece, odată cu venirea verii, oamenii se bucură de vacanțe, socializează mai intens și se deplasează în număr mare pe întreg continentul și la nivel global. În acest context, această viroza, care se transmite foarte ușor pe cale respiratorie, se răspândește rapid.

  

„Din fericire, în acest moment nu există cazuri grave. Majoritatea pacienților pot fi tratați la domiciliu cu tratament simptomatic. Totuși, persoanele cu risc ridicat, cum ar fi vârstnicii și cei cu boli cronice, sunt mai vulnerabile. Mă refer la pacienții cu afecțiuni cronice pulmonare, boli cardiace sau diabet, care pot dezvolta complicații și necesită spitalizare. Este important să transmitem populației că persoanele cu astfel de factori de risc ar trebui să poarte mască atunci când se află în spații închise și aglomerate, unde riscul de infecție este ridicat”, a declarat Carmen Dorobăț.

Medicul afirmă că vaccinul și-a dovedit eficiența la momentul respectiv, prevenind apariția formelor grave care ar fi pus în pericol viața pacienților vaccinați, indiferent de opiniile pro sau contra. Însă, în prezent ne confruntăm cu o tulpină care are o structură diferită față de tulpina originală.

continuare pe ziaruldeiasi.ro

Related posts

Astenia de primăvară: ce este şi cum poţi scăpa de ea

Redacția

 O doctoriță din Iași care s-a rugat de medici din trei spitale să o trateze a murit în spitalul unde lucra

Redacția

Orban: Ne confruntăm cu un mediu politic în care mulți lideri neagă pericolul, instigă populația la nerespectarea regulilor

Redacția
Încarcă...