RCAST.NET
Național

CM 2022: Polonia, calificare dramatică în optimi / Un singur gol a făcut diferența

Argentina și Polonia s-au calificat în optimile Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Deși a reușit să învingă Arabia Saudită, iar Polonia a pierdut, Mexicul ratează ieșirea din grupă la doar un gol diferență.

Robert Lewandowski si Lionel MessiFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Polonia – Argentina 0-2, în Grupa C a CM 2022 din Qatar

Argentina a dominat meciul cu Polonia, ratând multe ocazii și având controlul posesiei. Lionel Messi a ratat o lovitură de la 11 metri în prima repriză, după o lovitură primită de la portarul polonez.

În partea secundă, Mac Allister a deschis scorul în minutul 46, iar Alvarez a dublat avantajul „Pumelor” în minutul 68.

Argentina câștigă Grupa C și merge încrezătoare în optimile de finală ale competiției.

Arabia Saudită – Mexic 1-2, în Grupa C a CM 2022 din Qatar

Mexic avea nevoie de o victorie cu multe goluri, colaborată cu înfrângerea Poloniei, pentru a prinde locul doi la golaveraj.

După o primă repriză fără gol, mexicanii au deschis scorul în minutul 48 prin Martin, iar 5 minute mai târziu au făcut 2-0 prin Chavez, care a reușit o super execuție din lovitură liberă de la distanță.