RCAST.NET
Național

Champions League: Borussia Dortmund, în sferturi – Prelungiri în Atletico Madrid – Inter Milano

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League, după ce a trecut de PSV Eindhoven, scor 3-1 la general. Tot miercuri, Atletico Madrid a reușit să împingă în prelungiri „dubla” cu Inter Milano, după 2-1 în primele 90 de minute (2-2 la general).

Borussia Dortmund, bucuria jucatorilorFoto: Moritz Mueller / imago sportfotodienst / Profimedia

Borussia Dortmund vs PSV 2-0 (3-1 la general), în optimile Champions League

Borussia a dat lovitura prin Jadon Sancho (‘3), iar apoi a avut emoții până la finalul partidei. Gruparea din Dortmund a mai înscris o dată prin Fullkrug (’77), dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Formația olandeză a fost foarte aproape de egalare, dar Luuk de Jong (’90+4) a ratat o ocazie uriașă și scorul final a fost stabilit de Marco Reus (’90+5), care a profitat de alunecarea lui Teze și l-a învins pe portarul Benitez.

Echipele calificate în sferturile Champions League: Manchester City, Arsenal Londra (Anglia), Bayern Munchen, Borussia Dortmund (Germania), Real Madrid, FC Barcelona (Spania), PSG (Franța) și Atletico Madrid (Spania) / Inter Milano (Italia).

Atletico Madrid vs Inter Milano 2-1 (2-2 la general), în optimile Champions League

Câștigătoare în tur cu 1-0,