News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Carmen Avram: ”Rușine guvernanților austrieci! Sper ca subiectul aderării să fie introdus săptămâna viitoare, la summitul liderilor europeni, iar cei care ne reprezintă acolo să dea dovadă de mai multă demnitate și o coloană mai dreaptă”

Europarlamentarul Carmen Avram spune că Austria a respins un drept al românilor de 11 ani, prin votul rușinos pe care l-au dat la Consiliul JAI. România ar mai putea avea o șansă, săptămâna viitoare, dacă subiectul aderării la Schengen va fi introdus pe agenda summitului liderilor europeni, de săptămâna viitoare, a declarat, pentru Gândul, Carmen Avram, care precizează că dacă se ajunge acolo, speră ca cei care ne reprezintă ”să aibă mai multă demnitate”.

”Veşti proaste vin de la Bruxelles. Vot negativ de la Austria, pentru România. Dacă lucrurile se încheie aici, rămânem cu bariera Schengen. Şi, dacă asta se întâmplă, va trebui să regândim modul în care se face politica externă a României. Păcat. Rușine guvernanților austrieci!”, a scris Carmen Avram pe Facebook, după ce la Consiliul JAI a fost respinsă aderarea la Schengen a României și Bulgariei, din 1 ianuarie 2023, fiind admisă doar Croația.

Europarlamentarul a afirmat, într-o declarație pentru Gândul, că speră ca subiectul aderării la Schengen să fie introdus la Consiliul de săptămâna viitoare, la summitul liderilor europeni, unde va participa fie președintele, fie premierul.

Comisarul European pentru Afaceri interne, promisiune pentru România după blocajul în Schengen. Ylva Johansson: ”Fac din asta prioritatea mandatului meu!”

  

08 Dec, 17:16 | Știri politice

Unde ar putea fugi Vladimir Putin dacă Rusia pierde războiul din Ucraina. Dezvăluirile unui fost colaborator al liderului de la Kremlin

08 Dec,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Mesajul premierului Nicolae-Ionel Ciucă cu prilejul Paștelui Catolic și al Floriilor Ortodoxe

Redacția

Rusia CONDAMNĂ intenția Statelor Unite de a furniza armament suplimentar Ucrainei /„Favorizează continuarea ostilităților”

Redacția

LIVE | Război în Ucraina, ziua 135. Volodimir Zelenski: Nu vom ceda teritorii Rusiei

Redacția
Încarcă...