RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

Când vor avea elevii următoarea vacanță

În acest an școlar, elevii vor avea cinci vacanțe la finalul fiecărui modul de învățăre. Pe data de 8 ianuarie va începe cel de-al treilea modul din anul școlar 2023-2024. Astfel, in anul 2024, elevii vor mai avea trei vacanțe, inclusiv cea de vară. Următoarea vacanță va fi de o săptămână, în perioada 12 februarie – 3 martie și va fi luată în funcție de decizia Inspectoratele şcolare judeţene.

După ce în versiunea inițială a proiectului privind structura anului școlar elevii nu aveau vacanță de Paște, Ministerul Educației a revenit asupra structurii și a modificat structura astfel încât vacanța de primăvară va avea loc în perioada 27 aprilie – 7 mai și va cuprinde și Paștele ortodox.

Ultima vacanță din acest an școlar va fi cea de vară și va începe pe 22 iunie și se va încheia pe 8 septembrie, iar pentru clasele a XII-a zi, a XIII-a seral și frecvență redusă, anul școlar se încheie la data de 7 iunie, iar pentru clasa a VIII-a se va termina pe 14 iunie.

telem.ro

  

Related posts

Cursurile sunt suspendate la Liceul ”Nicolae Iorga”

Marius Parteni

Şcoala şi părinţii provoacă tot mai multe depresii copiilor

Redacția

Final de liceu pentru promoţia 2016 de la Colegiul CF Unirea Paşcani

Ema Roman
Încarcă...