News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Bolojan, despre noul statut al PNL: „Vine cu nişte reguli bune. Nu mai e nevoie să facem tot felul de alianțe”

Premierul Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, 28 iunie că noul statut al PNL, partid al cărui președinte interimar este, descentralizează alegerea conducerii şi pune preţ pe performanţă.

„Statutul este un element important, pentru că în orice comunitate, dar şi într-un partid regulile bune generează comportamente corecte. Şi acest statut, din punctul meu de vedere, vine cu nişte reguli bune în PNL. Acest partid şi acest statut descentralizează alegerea conducerii şi pune preţ pe performanţă. Este pentru prima dată, de când ştiu eu, când, dacă acest statut va fi aprobat, mai mult de două treimi din conducerea centrală a partidului nu va mai fi aleasă de către Congres în ansamblu, ci vor fi reprezentanţi ai regiunilor pe care dumneavoastră, din fiecare regiune, îi veţi alege“, a declarat Bolojan, la Consiliul Naţional al PNL.

„Ne aliem cu cetăţenii”

Potrivit liderului interimar al PNL, „nu mai e nevoie să facem tot felul de lucruri de alianţe, ne aliem cu cetăţenii”:

  

„În primul rând n-o să mai voteze cei din regiunea Nord-Vest pentru cei din regiunea Nord-Est. Cei din regiunea Nord-Est ştiu cine sunt cei mai buni să-i reprezinte şi o să-şi aleagă oamenii.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cei care vor să vândă voucherele “Rabla pentru electrocasnice” vor fi sancționați. Ministru: Le-au luat și acum nu le folosesc

Redacția

Partidul lui Le Pen ar putea intra în alianța de extrema dreaptă a lui Viktor Orban / Orban mai are nevoie de o țară pentru a-și face grup oficial în Parlamentul European / Va invita UDMR?

Redacția

Viktor Orban, reînvestit premier al Ungariei. El a vorbit despre „sinuciderea” Occidentului și despre „linia roşie” privind sancţiunile impuse Rusiei

Redacția
Încarcă...