
Un accident rutier în care a fost implicat un atelaj hipo s-a produs în satul Coropceni, comuna Ciortești, unde un bărbat a fost prins între atelaj și un butoi. În ciuda intervenției echipajelor de urgență, victima nu a putut fi salvată.
Potrivit informațiilor comunicate, la fața locului au intervenit pompierii militari ieșeni. Pentru gestionarea situației de urgență au fost mobilizate două autospeciale de stingere cu apă și spumă din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași, cu 10 pompieri militari, direcționate de la o misiune desfășurată în Răducăneni. La intervenție au participat și un echipaj medical al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Iași, precum și echipajul de salvare aeriană (ESA).
Din primele informații, victima a fost prinsă între atelaj și un butoi. La sosirea echipajelor ISU și ESA, bărbatul, aflat în stare de inconștiență, era deja extras dintre elementele implicate în accident.
Echipajul medical de pe ESA a efectuat manevre de resuscitare, însă victima nu a răspuns și a fost declarată decedată.
Comunicatul autorităților conține o neconcordanță privind vârsta victimei: bărbatul este menționat inițial ca având 46 de ani, iar ulterior ca având 65 de ani. Redacția nu poate confirma care dintre cele două vârste este cea corectă.
Cazul a rămas în atenția autorităților competente pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.


