News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Avertismentul unui fost șef al CIA, după 2 ani de la izbucnirea războiului: „Putin nu se va opri în Ucraina. În mod sigur, Moldova va fi în vizor”

Un fost director al CIA avertizează că Republica Moldova ar putea fi următoarea țintă a lui Vladimir Putin, mai ales că în regiunea separatistă Transnistria se află aproximativ 1.500 de soldați ruși.

„Nu e nicio îndoială că Putin nu se va opri în Ucraina. Întrebarea este cât timp i-ar lua să-și regrupeze forțele (militare) pentru a le desfășura în altă parte? În mod sigur, Moldova va fi în vizor. La urma urmei, acolo încă sunt vreo 1.500 de soldați ruși în acea fâșie de teren, Transnistria, în Moldova”, a declarat, într-un interviu pentru CNN, generalul american în rezervă David Petraeus, fost șef al CIA.

În opinia sa, Putin nu stă cu ochii doar pe Republica Moldova. Liderul de la Kremlin își concentrează atenția și asupra statelor baltice, a căror existență îi deranjează.

„Obiectivul său a fost dintotdeauna refacerea a cât mai mult din fosta Uniune Sovietică ori poate chiar din fostul Imperiu Țarist, cu el (Vladimir Putin-n.r.) pe post de țar”, a afirmat David Petraeus.

  

Întrebat „cine va câștiga războiul din Ucraina?”, fostul David Petraeus a răspuns că nu poate să spună exact.

„Nu sunt sigur,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Republicanii amenință cu o anchetă după perchezițiile FBI la la reşedinţa Mar-a-Lago a fostului preşedinte Donald Trump

Redacția

Cancelarul Austriei: Măsuri sporite anti-terorism, IMINENTE

Redacția

Mexicul amenință Statele Unite cu acțiuni de retorsiune la taxele vamale /Piețele financiare, afectate de planurile lui TRUMP

Redacția
Încarcă...