News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Aproximativ 400 de sindicaliști de la Alro Slatina au protestat joi, cerând „stoparea mafiei din energie”

Aproximativ 400 de sindicalişti de la Alro Slatina şi de alte companii de pe platforma industrială din municipiu au protestat, joi, pe platoul din faţa fabricii de producere a aluminiului primar, cerând „stoparea mafiei din energie” şi găsirea unor soluţii pentru reglementarea problemelor din domeniul energiei ce afectează, din cauza costurilor crescute, marii producători din industrie, transmite Agerpres.

„Aceşti oameni vor rămâne fără locuri de muncă, fără apartamente, fără lumină, fără apă. Plâng pentru că mă doare, am 40 de ani lăsaţi în această întreprindere, ani care m-au marcat şi m-au călit ca om. Nimeni n-o să poată să oprească ceea ce am început. O să le transmitem guvernanţilor că dacă ei nu vin aici, ne vom duce noi peste ei. Indiferent cât de mare va fi preţul pe care o să-l plătim, n-o să ne oprim aici. N-am primit niciun răspuns (de la Guvern, n.r.). Nu le pasă. Ne iau energia din ţara noastră şi o dau celor din Occident, pentru ca ei, cei din Occident, să producă, să aibă linişte socială, iar noi să ne trimitem oamenii slugi şi sclavi în Occident. Dacă se va închide Alro vor fi afectate şi alte fabrici – Altur, Prysmian,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Filosofie de politician: mai multe zile libere pe an

Redacția

Cazurile de norovirus, care provoacă greață, vărsături, diaree și dureri de stomac, au explodat pe croazierele din Statele Unite

Redacția

Urs agresiv, împuşcat de vânători în Harghita / Animalul a intrat într-o casă nelocuită / Ursul rănit a fost alungat în pădure

Redacția
Încarcă...