RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
LocalPoliție

Alina Belu, managerul Spitalului de copii Iași, a dat informații despre răniții din accidentul de autocar de la Pașcani. Medicii încearcă să salveze mâinile unei adolescente de 15 ani! (Video)

În urma accidentului de la Pașcani, unei adolescente i-au fost amputate ambele mâine, alți trei minori răniți au ajuns la Spitalul de Copii Iași. Pentru adolescentă însă, greul abia acum începe, aceasta fiind în sala de operație, unde o echipa pluridisciplinară încearcă să îi salveze mâinile.

“A urmat accidentul de la Pașcani cu victime multiple, din care, în Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului de Copii, au fost înregistrați 4 pacienți. O fetiță de 15 ani cu politraumă cu amputație de membre superioare, care momentan se află în sală, unde este sub tratamentul chirurgical a unei echipe multidisciplinare. O altă victimă de 15 ani, tot cu politraumă, o altă victimă de 16 ani politraumă și o victimă de 11 ani, care are un traumatism cranio cerebral minor cu fractură care va fi imobilizat. Toate cele 4 victime au venit conștiente, neavând nevoie de protezare respiratorie.

Fetița din punct de vedere al funcțiilor vitale este un prognostic optimist, deci va supraviețui acestui cumplit accident. În ceea ce privește privește replantarea celor 2 membre superioare, timpul va putea spune ce se va întâmpla. Oricum, echipa chirurgicală se află în sală și după ce se termină o primă intervenție, vom putea da detalii. Vor mai fi și alte intervenții” Alina Belu, managerul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii “Sf. Maria” Iași.

Related posts

45.000 LEI furați dintr-o locuință din cartierul Dallas

Marius Parteni

Accident mortal la Moțca! Un adolescent de 15 ani a murit după ce scuterul său a fost strivit de un tir! (VIDEO)

Redacția

Impozitul auto, mai scump în 2020. Cum calculezi exact, în funcție de motor, câți bani vei plăti

Redacția
Încarcă...