Președintele belarus Alexander Lukașenko a semnat o nouă lege care legalizează piratarea filmelor și muzicii din „țări ostile” și importul de lucrări protejate de proprietate intelectuală, transmite bfmtv.com.
Confruntat cu cele mai recente sancțiuni internaționale, puse în aplicare după sprijinul lui Alexandru Lukașenko pentru Rusia, Belarus mizează acum pe „puterea soft”. O nouă lege, semnată pe 3 ianuarie, legalizează pirateria operelor digitale și importul acestora chiar dacă acestea sunt protejate de legea proprietății intelectuale și fără autorizarea prealabilă a deținătorilor de drepturi.
O primă parte a legii autorizează pirateria de filme, muzică, programe de televiziune sau chiar software din „state străine care comit acțiuni ostile împotriva persoanelor juridice și/sau fizice din Belarus”, se prevede în lege . Aceasta este prezentată ca o soluție pentru „dezvoltarea potențialului intelectual, spiritual și moral al societății”, în fața sancțiunilor internaționale decise de Statele Unite, Uniunea Europeană sau chiar Regatul Unit.
O a doua parte a legii restricționează drepturile de proprietate intelectuală pentru a garanta accesul legal la aceste filme, muzică, programe de televiziune și software piratate. Prin urmare, importul acestor lucrări este autorizat, fără undă verde a titularilor de drepturi
» Citește continuarea pe pagina autorului


