News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Accidentul unui avion F-35 pe un portavion american în Marea Chinei de Sud, şapte răniţi

Șapte marinari au fost răniţi luni în urma aterizării eşuate a unui avion de luptă F-35 pe un portavion al Marinei SUA în Marea Chinei de Sud, a anunţat armata americană, scrie AFP, citat de Agerpres.

Acest F-35C Lightning II, un avion de luptă-bombardier furtiv, încerca să aterizeze pe USS Carl Vinson în timpul unei misiuni de rutină, potrivit unui comunicat al Marinei americane în Oceanul Pacific. Pilotul avionului, care a putut să se ejecteze înainte de a fi recuperat de un elicopter, este în stare stabilă.

Dintre cei şapte marinari răniţi, trei au fost evacuaţi la Manila, în Filipine, şi sunt, de asemenea, în stare stabilă, potrivit Marinei SUA.

Aceasta nu a precizat ce s-a întâmplat cu avionul sau cauza accidentului şi a adăugat că a deschis o anchetă.

  

USS Carl Vinson, USS Abraham Lincoln şi grupurile lor aero

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Academicianul Dan Berindei a murit la vârsta de 98 de ani. Academia Română: Descendent al familiei Brâncoveanu, a avut un rol capital în istoria şi cultura românească

Redacția

Şeful Statului Major al armatei ucrainene: 40% din teritoriile ocupate în timpul invaziei ruseşti sunt acum eliberate

Redacția

A murit Ruxandra Dumitrescu. Fosta voleibalistă avea 46 de ani

Redacția
Încarcă...