Guvernul României a aprobat, joi, continuarea şi în 2025 a Programului social de interes naţional de susţinere a cuplurilor şi a persoanelor singure, pentru creşterea natalităţii (FIV), a anunţat joi Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale (MMFTSS), transmite Agerpres.
Astfel, Ministerul Muncii va putea demara procedurile prin care 10.000 de cupluri sau femei singure pot primi vouchere în valoare totală de 15.000 de lei.
„Este o veste mult aşteptată de familiile din România care au probleme de infertilitate. Suma este identică cu cea de anul trecut, ceea ce înseamnă că avem fonduri pentru 10.000 de proceduri de fertilizare in vitro. Prin implementarea acestui program, ne angajăm să sprijinim în mod echitabil atât familiile, cât şi persoanele singure care îşi doresc să devină părinţi, dar se confruntă cu probleme de infertilitate, oferind o şansă reală pentru întemeierea unei familii. Infertilitatea poate fi o sursă profundă de suferinţă emoţională şi anxietate, iar prin acest demers contribuim la diminuarea impactului emoţional negativ şi la creşterea numărului celor care îşi pot împlini visul de a deveni părinţi”, a declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu, citată în comunicat.
Conform sursei citate, programul se adresează cuplurilor şi femeilor singure, cu vârsta între 20 şi 45 de ani,
» Citește continuarea pe pagina autorului


