RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

Europe Direct Iași și echipa EPAS Miron Costin într-o activitate inedită

           

  Cum reușesc tinerii să înțeleagă modul de funcționare al Instituțiilor Europene și, mai ales, procesul prin care sunt luate deciziile legate de viața noastră de zi cu zi.

Activitate inedită astăzi la ”Miron Costin” unde ambasadorii juniori și seniori au răspuns provocării echipei Europe Direct Iași de a simula procesul decizional european sub forma unui joc de rol intitulat Directiva ciocolata.

  Directiva ❞Ciocolata❞ a dat prilejul elevilor participanți să negocieze, să dezbată, dar mai ales, să înțeleagă modul în care funcționează Uniunea Europeană, Instituțiile europene, Comisia Europeană, Consiliul European, Comisia Europeană în momentul în care se iau decizii asupra unui subiect care ne interesează pe toți.

  

Ambasadorii EPAS Miron Costin Pascani au avut rolul de maeștri de  ceremonii în mijlocul colegilor lor din clasele a XI-a și a XII-a de la Liceul Teoretic “Miron Costin” Pașcani, avându-i alături pe reprezentanții EUROPE DIRECT Iași, care i-au ghidat în derularea activității.

Elevii participanți, din clasele a XI-a și a XII-a, au demonstrat că înțeleg foarte bine

să-și susțină punctul de vedere cu argumente, s-au implicat activ în dezbateri și în simularea procesului decizional și cu siguranță realizează mult mai bine acum care este parcursul unei inițiative legislative în PE.

Totodată elevii au vorbit despre importanța libertății de exprimare, a libertății presei și a științei.

Punctul de plecare în acest demers l-a reprezentat cea mai recentă campanie de comunicare a Comisiei Europene, #ProtectWhatMatters.

Liceul Teoretic Miron Costin Pașcani este Școală Ambasador a Parlamentului European din anul 2019, program coordonat de Biroul de Legătură al Parlamentului European la București.

Programul Școli Ambasador ale Parlamentului European este implementat de Biroul de legătură al Parlamentului European în România, în parteneriat cu Ministerul Cercetării și Educației.

Related posts

Ilie Bolojan: Măsurile din educație erau absolut necesare pentru economii la buget

Redacția

Liceul Tehnologic Mihai Busuioc, la ceas de sărbătoare – 36 de ani de la înființare

Irina Gherasim

„O școală deschisă spre viitor – promovarea parteneriatului în comunitate” la Tătăruși

Redacția
Încarcă...