Aproximativ 45% din populaţia adultă a României a primit cel puţin o doză de vaccin, a declarat sâmbătă preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva Covid-19, Valeriu Gheorghiţă.
„Astăzi sunt peste 13 milioane de doze de vaccin împotriva Covid-19 administrate la nivel naţional, de la debutul campaniei de vaccinare, sunt peste 7,2 milioane de persoane care au primit cel puţin o doză de vaccin. Acest lucru înseamnă aproximativ 45% din populaţia adultă a României care a primit cel puţin o doză de vaccin sau peste 42% din populaţia peste 12 ani rezidentă din România. Sunt peste 6,4 milioane de persoane care au fost vaccinate cu schemă completă şi aproape un milion de persoane care au primit deja şi doza de rapel”, a spus Valeriu Gheorghiţă într-o conferinţă de presă în cadrul „Maratonului Informării”, potrivit Agerpres.
El a reamintit că începând de luni persoanele care au fost vaccinate cu serul de la compania Johnson & Johnson şi care au mai mult de şase luni de la administrare pot primi şi doza de rapel, „de primă intenţie cu un vaccin pe bază de ARN mesager”, iar alternativ pot opta şi pentru cel de la Johnson & Johnson.
» Citește continuarea pe pagina autorului


