RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Uniunea Europeană va primi toţi refugiaţii din Ucraina, anunță Germania

Uniunea Europeană îi va primi pe toţi cei care fug de violența dezlănțuită de Rusia în Ucraina, a anunțat vineri şefa diplomaţiei germane, Annalena Baerbock, conform Reuters.

Refugiati ucraineni la granita cu RomaniaFoto: AGERPRES

  • “Trebuie să facem totul pentru a-i accepta fără întârziere pe cei care fug de bombe și de tancuri.
  • Am încercat totul pentru a nu se ajunge la acea zi (a invaziei – n. red.), dar ea totuşi a sosit, fiindcă preşedintele Rusiei a ales războiul în locul vieţilor omeneşti. Şi de aceea îi vom primi pe toţi cei care fug acum”, a spus şefa diplomaţiei germane înaintea unei întâlniri cu omologii săi europeni, la Bruxelles.

Urmărește aici evoluția LIVE TEXT a evenimentelor din Ucraina:

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Dominic Fritz: USR va face parte dintr-un guvern care îşi asumă reforme sau nu va face parte din guvern.

Redacția

Eugen Tomac, despre războiul din PMP: În 2021, Cîţu ne-a propus fuziune. Răspunsul preşedintelui Diaconescu a fost: „da”. Apoi s-a răzgândit”

Redacția

Iohannis, despre soluțiile pentru scăderea prețurilor la gaze și energie: Plafonare sau creșterea alocării pentru REPower

Redacția
Încarcă...