News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Un atac aerian israelian a ucis 9 dintre cei 10 copii ai unui medic din Gaza, susțin reprezentanții spitalului din Khan Younis

Imagine din Gaza

sursa foto: © Giovanni De Caro | Dreamstime.com

Un atac aerian israelian în Gaza a lovit casa unei doctorițe și a ucis nouă dintre cei 10 copii ai săi, a declarat spitalul unde lucrează în orașul Khan Younis, transmite BBC.

Spitalul Nasser a declarat că unul dintre copiii Dr. Alaa al-Najjar și soțul ei au fost răniți, dar au supraviețuit. Graeme Groom, un chirurg britanic care lucrează în spital, a declarat că l-a operat pe fiul ei supraviețuitor, în vârstă de 11 ani.

  

O înregistrare video distribuită de directorul ministerului sănătății condus de Hamas și verificată de BBC a arătat cadavre mici arse fiind ridicate din ruinele unui atac în Khan Younis, vineri.

BBC a contactat armata israeliană pentru comentarii.

Într-o declarație generală sâmbătă, Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au declarat că au lovit peste 100 de ținte în Fâșia Gaza în ultima zi.

Ministerul sănătății a declarat că cel puțin 74 de persoane au fost ucise de armata israeliană în perioada de 24 de ore până sâmbătă, în jurul prânzului.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Alocațiile copiiilor vor crește cu 10,4% de la 1 ianuarie 2025 / La cât vor ajunge

Redacția

Premierul Ucrainei avertizează că țara sa trebuie să se pregătească pentru noi atacuri rusești asupra infrastructurii energetice: Moscova vrea ca poporul ucrainean să petreacă Crăciunul și Anul Nou în întuneric

Redacția

Un clujean condamnat la 15 ani de închisoare pentru că a violat un minor şi care se sustrăgea pedepsei a fost prins la Budapesta / El a fugit cu o maşină din arestul la domiciliu în urmă cu o zi

Redacția
Încarcă...