News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ucraineni disperați povestesc ultimele cuvinte ale rudelor captive în Mariupol: „Au început bombardamentele, nu îți fă griji, văd și avioane militare”

Victoria Zaburyna și-a îndemnat mama în vârstă de 76 de ani să fugă de forțele rusești care acum asediază orașul Mariupol, ea fiind doar una dintre cei care le-au povestit jurnaliștilor de la Reuters ultimele cuvinte pe care le-au schimbat cu rudele lor captive în orașul din sud-estul Ucrainei.

Mariupol este puternic bombardat de fortele rusesti de peste o saptamanaFoto: Viktor Antonyuk / Sputnik / Profimedia Images

Zaburyna a relatat că mama sa i-a spus că în oraș încă este acalmie așa că a decis să stea locului. Apoi bătrâna a sunat-o să îi spună că s-a adăpostit într-un hol după ce o bombă sau o rachetă a distrus o școală din apropiere, aruncând moloz asupra blocului în care locuiește.

  

„Este liniște acum așa că probabil mă voi întoarce acasă”, a spus mama Victoriei, Tamara Usenko. „Nu îți face griji”, i-a mai zis ea. Au fost ultimele cuvinte pe care femeia le-a auzit de la mama ei.

Sute de mii de rezidenți ai Mariupolului se află sub bombardamentul forțelor ruse, rămânând fără apă și electricitate de mai bine de o săptămână. Semnalele la rețelele de telefonie mobilă au căzut la rândul lor,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ciolacu, înainte de se întoarce din Italia: Nu am putut pleca fără o scurtă oprire la expoziția „Dacia. L’ultima frontiera della romanità”

Redacția

Acţiune a salvamontiştilor din Neamţ pentru recuperarea unei femei care şi-a pierdut cunoştinţa

Redacția

Rata creditelor neperformante coboară la 2,46%, dar tabloul detaliat arată o altă imagine

Redacția
Încarcă...