Comisiile juridice ale Camerei Deputaţilor şi Senatului s-au reunit vineri dimineaţa pentru a întocmi un raport cu privire la revocarea din funcţie a preşedintelui Autorităţii Electorale Permanente, Toni Greblă. Raportul a primit ulterior votul majorității senatorilor și deputaților.
Șeful AEP a făcut obiectul mai multor controverse FOTO: Guvernul României
UPDATE 13.00: Președintele AEP Toni Greblă a fost demis prin votul plenului reunit al Parlamentului. Au fost 267 de voturi „pentru”, „contra” au fost 56 de voturi.
UPDATE 12.30: Plenul reunit a început dezbaterile privind solicitarea de revocare din funcție a șefului AEP. În sală este prezent și Toni Greblă.
UPDATE 10.30: Șeful AEP a avertizat că membrii Comisiei de la Veneția se vor interesa de ce a fost revocat acum.
„Nu așa se conduce o țară nu trebuie să fim toți în tensiune. (…) După 34 de ani de activități publice este prima dată când sunt pus într-o situație nedorită. Mai grav, ce se va întâmplă cu AEP. Comisia de la Veneția se va interesa și de ce acum președintele este revocat”, le-a spus Toni Greblă jurnaliștilor ulterior.
UPDATE 10.00: Voturi „pentru” revocarea din funcție au fost 39.
» Citește continuarea pe pagina autorului


