News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Tanczos Barna: „Astăzi suntem la masa negocierilor. Mâine nu ştim ce va fi”

Ministrul Finanţelor, Tanczos Barna, spune că nu poate să prevadă viitorul, dar subliniază că astăzi Uniunea este „la masa negocierilor”, mâine însă nu se mai știe. Afirmația vine pe fondul nemulțumirilor UDMR legate de ministerele pe care le primește în noul Executiv.

FOTO Facebook / Tanczos Barna

FOTO Facebook / Tanczos Barna

Tanczos Barna spune că nu poate spune încă dacă UDMR va mai rămâne în coaliţie, dacă nu va mai avea Ministerul Finanţelor.  Portofoliul ar urma să ajungă la PNL, în condițiile în care Ilie Bolojan ar dori să impună un om acolo. 

  

Astăzi suntem la masa negocierilor. Mâine nu ştim ce va fi. Nu pot să prevăd viitorul”, subliniază Tanczos Barna.

În legătură cu ceea ce şi-ar dori Uniunea la schimb, Tanczos Barna afirmă că UDMR va face solicitări în coaliție. 

Într-o declaraţie la RFI, liderul UDMR, Kelemen Hunor, a dat de înţeles că nu este sigură prezenţa UDMR în viitorul Guvern, dacă Uniunea ar fi doar „de decor”, în condiţiile în care ar urma să primească Ministerul Dezvoltării şi Ministerul culturii.

„Noi nu am avea nicio influenţă directă asupra deciziilor majore, inclusiv pe fiscalitate. Nu putem fi doar decor.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Primul centru educațional ultramodern de stat din București. Unde se află

Redacția

Scandal în Franța, din cauza motoarelor 1.2 PureTech. Stellantis, amenințată cu procurorii

Redacția

Şeful ANAF afirmă că demersurile pentru recuperarea despăgubirilor datorate de Klaus Iohannis vor continua: O să aşteptăm motivarea instanţei

Redacția
Încarcă...