News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Susținătorii Dianei Șoșoacă au provocat haos pe Aeroportul Otopeni. Eurodeputata s-a întors în țară după ridicarea imunității

Câteva zeci de susținători ai Dianei Șoșoacă au provocat haos, noaptea trecută, în Terminalul Sosiri al Aeroportului Henri Coandă. Eurodeputata SOS România a revenit în țară de la Strasbourg, la două zile după ce Parlamentul European a hotărât ridicarea imunității sale. 

Diana Șoșoacă. FOTO: Captură Video

Diana Șoșoacă. FOTO: Captură Video

Înarmați cu steaguri și pancarte, oamenii scandat mesaje de susținere pentru Diana Șoșoacă, îngreunând totodată accesul în punctul de ieșire al pasagerilor în zona publică a aeroportului. 

  

Parlamentul European a votat marți pentru ridicarea imunității Dianei Șoșoacă. Solicitarea a fost transmisă de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, în vederea continuării cercetărilor într-un dosar penal care o vizează pe eurodeputată.

Diana Șoșoacă este cercetată pentru un număr de 11 infracțiuni, între care propagandă legionară, promovarea cultului unor persoane condamnate pentru crime de război, negarea Holocaustului, dar și acuzații precum lipsirea de libertate în mod ilegal și ultraj.

Potrivit acuzațiilor, aceasta ar fi comis patru infracțiuni de lipsire de libertate în mod ilegal, dar și patru fapte de promovare publică a cultului unor persoane condamnate pentru genocid și crime de război, precum și promovarea unor idei, concepții sau doctrine fasciste,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Al-Qaida s-ar putea reorganiza rapid în Afganistan: Serviciile secrete cred că într-un an sau doi gruparea va amenința din nou SUA

Redacția

Deputat de extremă dreapta, evacuat din Camera inferioară a Parlamentului Poloniei, după ce a folosit un extinctor pentru a stinge lumânările de Hanuca care fuseseră aprinse în timpul unei ceremonii la care au participat lideri polonezi-evrei și ambasadorul Israelului

Redacția

Cum va arăta notificarea de conformare e-TVA pe care o vor primi firmele până pe 5 septembrie de la ANAF

Redacția
Încarcă...