Sport

Simona Halep, primele declarații și reacția publicului după câștigarea turneului de la Toronto

Simona Halep a obținut, duminică, la Toronto, o victorie uriașă pentru parcursul carierei sale de acum încolo, care îi dă încredere în alegerile făcute și o motivează să continue. Românca a învins-o în 3 seturi pe Beatriz Maia Haddad din Brazilia, una dintre cele mai în formă jucătoare din acest sezon, și a câștigat primul titlu WTA 1000 după doi ani.

Simona Halep a câștigat primul set cu 6 la 3, după ce a fost condusă cu 3 la 0, l-a pierdut pe al doilea cu 2 la 6, iar în decisiv a învins, luptând cu o atitudine de mare campioană, cu 6 la 3. Românca, aflată pe locul 15 WTA înaintea acestui turneu, revine în top 10 WTA direct pe locul 6, după ce părăsise această ierarhie în urmă cu un an, urmare a unor accidentări care au ținut-o departe de terenul de tenis mai multe luni.

Simona Halep a câștigat turneul de la Toronto 2022 Foto: Profimedia Images

Aclamată de public și aplaudată în tribune de antrenor, Simona Halep și-a împărtășit primele gânduri la ceremonia de premiere. Iată momentele încărcate de emoție ale finalului de meci și apoi ale festivității de premiere: