Deși Nicolae Ciucă și Marcel Ciolacu, ambii candidați la prezidențiale, se atacă reciproc și au evitat să se mai afișeze împreună, în prima zi a campaniei electorale cei doi au participat la ceremonia de Ziua Armatei Române, alături de președintele Klaus Iohahnnis.
Marcel Ciolacu, Klaus Iohannis și Nicolae Ciucă, împreună de Ziua Armatei Române. Foto: Inquam
Nicolae Ciucă, liderul PNL, l-a acuzat în nenumărate rânduri pe Marcel Ciolacu, președintele PSD, că încearcă manipularea voturilor pentru a ajunge în turul 2 cu George Simion (AUR). Marcel Ciolacu a neagat aceste acuzații, afirmând că ele sunt nefondate și parte a unei campanii de denigrare.
În ciuda divergențelor dintre Ciucă și Ciolacu, în cadrul evenimentului de Ziua Armatei Române, cei doi au participat împreună, alături de președintele Klaus Iohannis, la ceremonia organizată la Mormântul Ostașului Necunoscut din Parcul Carol I din Capitală.
“Ne aflăm împreună la sărbătoarea de suflet a ostaşilor Armatei României, la sărbătoarea care cinsteşte devotamentul militarilor români şi sacrificiul lor pentru ţară. Marcăm astăzi o cifră rotundă, 80 de ani, de la momentul eliberării Ardealului de nord, de la ceea ce avea să devină Ziua Armatei României.
» Citește continuarea pe pagina autorului


