RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Şedinţă solemnă în Parlament, la 15 ani de la aderarea la UE. Cîţu: „Uniunea este singura opţiune” / Ciolacu: „Avem nevoie de un nou pact politic”

Florin Cîţu a subliniat că aderarea la Uniunea Europeană a adus „bunăstare, libertate, securitate României”. 

„Cele mai mari câştiguri pentru România şi români sunt cele trei mari  libertăţi care nu au existat înainte de aderare: libera circulaţie a persoanelor, a mărfurilor şi a capitalurilor. (…)

În România, unii politicieni au tendinţa să dea vină pe Uniunea Europeană pentru toate nerealizările lor, pentru lucruri ca: distrugerea industriei şi pentru faptul că nu se mai cumpără doar produse româneşti, ci şi produse străine. Adevărul este exact invers. Aderarea la Uniunea Europeană a creat calea pentru ca poporul român să vorbească şi să aplice lucruri ca: standarde internaţionale, competenţă, profesionalism, meritocraţie, evaluare, piaţa liberă, cu care am început să ne obişnuim la doar câţiva ani după aderare.

Astăzi, ia românească este una dintre cele mai apreciate produse româneşti din Uniunea Europeană, iar Dacia Duster este în topul preferinţelor cumpărătorilor din Franţa, Olanda şi Germania. Cel mai mare câştig al României şi românilor este că nu ne mai bucurăm doar noi de produselor româneşti, ci le-am dat ocazia tuturor să se bucure de acestea”, a transmis preşedintele Senatului, de la tribuna Parlamentului. 

  

Liderul PNL a mai precizat că „Uniunea Europeană ne-a adus împreună cu marile naţiuni cu tradiţie din Europa,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Îmbunătățiri pentru Hyundai i30

Redacția

VIDEO Liga 1: Rapid a condus cu 2-0, dar UTA Arad a obținut un punct în ultimele minute

Redacția

Răsturnare de situație. Ce arată ultimul mare sondaj realizat înainte de turul doi al alegerilor prezidențiale

Redacția
Încarcă...