Ministrul Afacerilor Interne a subliniat, înainte de ultimele negocieri și votul din Consiliul JAI, că România va cere aderarea la Schengen și e dispusă să ajungă la un compromis pentru atingerea obiectivului.
Lucian Bode, ministrul Afacerilor Interne FOTO Inquam Photos
„Este un eveniment important, pe care îl așteptăm de 15 ani, de la momentul aderării la UE și de 11 ani de când îndeplinim toate condițiuile impuse de acquis-ul Schengen. România se comportă ca un stat Schengen de 11 ani (…) E un moment de cotitură în istoria României și aș îndrăzni să spun în istoria UE. Aderarea la Schengen este o aspirație legitimă a cetățenilor ROmâniei. Doresc să le mulțumesc cetățenilor români pentru răbdarea și înțelegerea de care au dat dovadă în acești ani. Astăzi, aici, România va solicita un singur lucru – respect. Pentru că România respectată în UE este suma respectului câștigat de fiecare român din partea UE. Cetățenii români își doresc să trăiască, să se dezvolte într-un spațiu prosper, spațiu sigur. Mandatul meu este foarte clar și simplu. Voi solicita dezbatere și vot pentru aderarea României la Spațiul Schengen”, a precizat Lucian Bode,
» Citește continuarea pe pagina autorului


