
Fondul pentru situații de urgență de la nivelul municipiului a fost suplimentat cu câte sute de mii lei, la fel și cel care vizează acțiunile de protecție sociale. Votul a fost dat de aleșii locali, identificarea beneficiarilor urmând a fi făcută de funcționarii publici.
Discuțiile s-au purtat astăzi în ședința extraordinară a legislativlului local. Reprezentanții Primăriei susțin că din banii alocați pentru situații de urgență se va achiziționa material sanitar și de protecție.
Cei destinați pentru asistența socială vor fi folosiți pentru susținerea persoanelor aflate în nevoie în această perioadă. La nivelul instituției se lucrează la întocmirea unor liste cu persoanele peste 65 de ani, care locuiesc singure sau a celor ce au nevoie de ajutorul semenilor.
Din păcate, nici astăzi nu s-a discutat despre realizarea unei dezinfecții la nivel local, pe domeniul public.

 
		

