News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Qin Gang: Relaţiile între China şi SUA sunt „la cel mai scăzut nivel”

Ministrul chinez de externe Qin Gang a declarat duminică, în timpul unei întrevederi la Beijing cu secretarul de stat american Antony Blinken, că relaţiile dintre cele două puteri “se află la cel mai scăzut nivel de la stabilirea relaţiilor diplomatice” între cele două ţări, relatează EFE, preluată de Agerpres.

Qin Gang, ministrul de externe al ChineiFoto: Noel Celis / AFP / Profimedia

Qin a declarat că stadiul relaţiilor bilaterale „nu corespunde intereselor fundamentale ale celor două popoare şi nici aşteptărilor comune ale comunităţii internaţionale”, a transmis televiziunea de stat CCTV.

  

Ministrul chinez de externe a formulat “cerinţe clare privind interesele esenţiale şi principalele preocupări ale Chinei, inclusiv problema Taiwanului” în discuţiile cu Blinken, care a început duminică o vizită de două zile în ţara asiatică.

Taiwanul reprezintă “principalul risc” pentru relaţiile între Beijing şi Washington, a declarat şeful diplomaţiei chineze, potrivit declaraţiilor difuzate de televiziunea de stat chineză CCTV, potrivit Reuters.

„Chestiunea Taiwanului constituie problema fundamentală a intereselor primordiale ale Chinei, cel mai important subiect în relaţiile dintre China şi Statele Unite şi cel mai mare risc” pentru acestea, a declarat Qin Gang, adresându-se omologului său american Antony Blinken,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Iohannis, vizită oficială în Japonia și Singapore. Cu cine se vede șeful statului

Redacția

Insula Kiritimati din Oceanul Pacific a întâmpinat noul an 2024 cu focuri de artificii / La fel a făcut și Noua Zeelandă care a intrat deja în noul an

Redacția

Doi designeri veterani au plecat de la Tesla

Redacția
Încarcă...