Echipa naţională a Austriei a dispus sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, de reprezentativa Ciprului, în grupa H a calificărilor europene pentru Cupa Mondială 2026, din care face parte şi România. În urma acestui rezultat, România nu mai are șansa de a se califica direct la turneul final chiar dacă învinge Bosnia, fiind obligată să meargă la baraj.
La Limassol, speranţele gazdelor s-au năruit repede, austriecii deschizând scorul dintr-un penalti transformat de Marko Arnautovic, în minutul 18. Tot Arnautovic a stabilit scorul final şi Austria s-a impus cu 2-0. Elevii lui Ralf Rangnick se află pe primul loc în grupa H, cu 18 puncte, relatează News.ro.
În grupa E, lupta pentru primul loc se dă între Spania şi Turcia. Ibericii nu au întâmpinat probleme în Georgia, unde au câştigat cu 4-0, dar aşteaptă ultima etapă a grupelor pentru a sărbători calificarea matematică. Pr primul loc în grupă se află Spania , cu 15 puncte, urmată de Turcia, cu 12 puncte.
Rezultate înregistrate sâmbătă, în calificările europene pentru Cupa Mondială 2026:
Grupa E: Turcia – Bulgaria 2-0 (Hakan Calhanoglu 18 penalti, Chernev 83 autogol);
Grupa E: Georgia – Spania 0-4 (Oyarzabal 11 penalti,
» Citește continuarea pe pagina autorului



