News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Polonia a ridicat marţi nivelul alertei de ameninţare teroristă cibernetică la nivel naţional în urma unui atac informatic asupra Ucrainei

Polonia a ridicat marţi nivelul alertei de ameninţare teroristă cibernetică la nivel naţional în urma unui atac informatic asupra Ucrainei săptămâna trecută, adăugând că noul nivel de alertă este preventiv, informează Reuters.

Săptămâna trecută, Ucraina a fost lovită de un atac cibernetic care i-a avertizat pe ucraineni „să le fie frică şi să se aştepte la ce este mai rău” în timp ce ţara se pregăteşte pentru o posibilă nouă ofensivă militară din Rusia vecină.

Potrivit oficialilor ucraineni, atacul informatic a lovit aproximativ 70 de website-uri ale organismelor guvernamentale, inclusiv consiliul de securitate şi apărare, cabinetul de miniştri şi mai multe ministere.

Nivelul de alarmă în Polonia, care este vecinul vestic al Ucrainei, va fi în vigoare până la ora 23:59 duminică, a anunţat Ministerul Digit

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Niger: Discuţii „în curs” pentru ca forţele franceze să se retragă „rapid” (premier)

Redacția

„Ne omoară Olguța pe toți”: reacția pe care ar fi avut-o Bolojan la ședința privind interzicerea târgurilor de Crăciun

Redacția

Ediție limitată pentru Alfa Romeo Giulia și Stelvio

Redacția
Încarcă...