News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Poliție

Polițiști pășcăneni trimiși în judecată pentru purtare abuzivă

În loc să aplice legea, o încalcă.  Doi polițiști din Pașcani au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași, pentru purtare abuzivă.

Agenții de poliție Alin Orlando Arteni și Ionel Ovidiu Cășuneanu au săvârșit acte de violență asupra lui Cristinel Grămadă, în vârstă de 46 de ani din Gâștești. Incidentul s-a petrecut în luna februarie 2013. Victima ar fi fost surprinsă pe stradă de o patrulă de poliție din Pașcani în timp ce își satisfăcea nevoile fiziologice, într-un șanț de pe marginea drumului din zona stației de autobuz din Gâștești. Cristinel Grămadă nu avea actul de identitate la el, iar drept urmare Arteni și Cășuneanu  l-au băgat în duba Poliției, și l-au lovit atât în autoturism, cât și în sediu.

 Cei doi l-au înjurat, insultat și l-au lovit cu pumnii în mod repetat, în zona toracelui și abdomenului. Conform anchetatorilor, în sediul Poliției Pașcani, inculpații au continuat agresiunea până când victima a eliminat necontrolat urină și materii fecale.

  

După ce a fost agresat a fost băgat din nou în dubă și lăsat la marginea suburbiei Gâștești. A fost amendat și cu 500 de lei  pentru că a fost surprins urinând în locuri publice, a refuzat să se legitimeze în fața polițiștilor și a furnizat date personale false.

 Cristinel Grămadă a mers până la un vecin  care avea casa în zonă și a cerut ajutor prin 112, apoi a fost preluat de un echipaj de pe ambulanță, care l-a transportat la Spitalul Municipal de Urgență Pașcani. După ce a fost consulat de medicii de aici, a fost direcționat pentru investigații suplimentare la Spitalul Sf.Spiridon din Iași.

Cristinel Grămadă a avut nevoie de 45 de zile îngrijiri medicale, iar în urma examinării medico-legale s-a constatat că a suferit multiple fracturi costale, fractură de tibie la piciorul drept și leziuni ale organelor interne.

În luna martie a acestui an, un procuror din cadrul Tribunalului Iași a fost în suburbia Gâștești pentru a reconstitui modul în care s-au derulat faptele în acest caz. Dosarul a fost trimis spre judecare la Judecătoria Pașcani.

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Atenție șoferi! Restricții rutiere la intrarea în Pașcani dinspre Ruginoasa

Teona Gherasim

Au fost identificați autorii care au furat o mașină din fața unei locuințe, a doua zi de Crăciun

Oana

Mopedistii vor avea voie sa circule doar cu permis de conducere

Redacția
Încarcă...