News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Pe ce a dat 7.000 de lei pe lună o familie din România. După ce a îndestulat statul cu 27% din banii ei

Buget, Foto: Tashatuvango | Dreamstime.com

Buget, Foto: Tashatuvango | Dreamstime.com

Aproape 7.000 de lei a cheltuit în medie, într-o lună, o gospodărie din România, în 2024, arată ultimele date ale Institutului Național de Statistică (INS). Raportat și la remunerația brută, cele mai mari sume s-au dus pe consum și pe taxe.

Bugetele familiilor arată echilibrat, la finalul lunii, punând și ceva deoparte pentru cheltuieli viitoare neprevăzute. Faptul mai puțin vizibil zilnic, care reiese din datele Institutului, este că a doua cea mai mare cea mai mare cheltuială a familiei, după mâncare, este cea cu taxele.

  

Citește continuarea pe Profit.ro.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Puțin peste 8.000 de persoane vaccinate anti-COVID cu prima doză în ultima zi / Peste 20.000 vaccinate cu booster

Redacția

MAE: Cozi mari de autovehicule la punctul de trecere a frontierei dintre Turcia și Bulgaria

Redacția

Criza de Volkswagen: Sindicatul nu acceptă închiderile de fabrici în Germania. Ce propune în schimb

Redacția
Încarcă...