Scandal în Ungaria, după ce Fidesz – partidul de guvernământ al premierului ungar Viktor Orban – a folosit datele cetățenilor care s-au înscris la campania de vaccinare anti-Covid pentru a trimite mesajele electorale înainte de alegerile din aprilie 2022, potrivit unui raport al Human Rights Watch. În plus, raportul amintește că țara a fost avertizată de mai multe ori de UE că trebuie să ia măsuri în ceea ce privește respectarea statului de drept.
Viktor Orban, cel mai longeviv prim-ministru din Europa
Reamintim că Viktor Orbán a câștigat un al patrulea mandat consecutiv de prim-ministru în alegerile din 2022 din aprilie, însă observatorii internaționali au contestat corectitudinea alegerilor.
Cercetător în domeniul tehnologiei: „Guvernul ungar ar trebui să înceteze să mai exploateze datele personale pentru campanii politice”
Potrivit informațiilor prezentate de Politico, „nu doar datele de la campania de vaccinare au fost folosite pentru a ajuta Fidesz, ci și datele de la cererile de beneficii fiscale și de la înregistrările de membri ai asociațiilor.”
02 Dec, 11:09 | Știri externe
02 Dec, 08:45 | Știri externe
01 Dec,
» Citește continuarea pe pagina autorului


