Până acum sunt confirmate oficial 71 de decese, însă autoritățile locale estimează că aproape 150 de decese au fost înregistrate între 10 și 25 noiembrie în zona rurală Panzi, în provincia Kwango, Congo, din cauza unei boli necunoscute, scrie Corriere della Sera.
O echipă de experți epidemiologi trimisă de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) lucrează deja în regiune pentru a preleva probe și a încerca să identifice agentul patogen. Autoritățile îi îndeamnă pe oameni să nu atingă cadavrele pentru a preveni răspândirea altor infecții. Situația este destul de haotică și nu este clar dacă de la începutul lunii decembrie au mai apărut decese. Situația este destul de haotică și nu este clar dacă de la începutul lunii decembrie au mai apărut decese.
Victimele sunt concentrate în zona rurală Panzi, o regiune izolată și greu accesibilă, la aproximativ 700 de kilometri sud-est de capitala Kinshasa.
Infrastructura de sănătate este aproape inexistentă, populația trăiește într-o situație în general precară din cauza lipsei accesului la apă potabilă și la medicamente.
„Rata de malnutriție de 61%, în special în rândul copiilor, este una dintre cele mai ridicate din țară”, a subliniat Samuel-Roger Kamba, ministrul sănătății publice din Republica Democrată Congo.
» Citește continuarea pe pagina autorului