Solicitările repetate ale guvernului din Hong Kong, ca Lionel Messi să joace într-un meci de fotbal sold out, au rămas fără răspuns duminică, a declarat un oficial al orașului, în timp ce uralele de pe stadion s-au transformat în huiduieli și batjocuri la adresa legendei fotbalului argentinian, conform CNN.
Aproximativ 40.000 de fani – unii care au plătit până la 624 de dolari pentru un singur bilet– au umplut la maximum stadionul din Hong Kong în speranța de a-l vedea pe câștigătorul Cupei Mondiale, dar am plecat acasaă furioși după ce Messi a rămas pe bancă, ratând victoria echipei sale, Inter Miami, cu 4-1, împotriva echipei Hong Kong League XI.
Câștigătorul Balonului de Aur a apărut foarte mult în reclamele dinaintea meciului, iar după meci mulți fani au cerut o rambursare, din cauza absenței lui de pe terenul de joc.
Guvernul din Hong Kong a dat peste milioane de doari organizatorului
Între timp, guvernul din Hong Kong, care a subvenționat organizarea meciului cu peste 2 milioane de dolari, a transmis că este „extrem de dezamăgit” de faptul că starul a stat pe bancă.
Într-o conferință de presă luni, secretarul pentru Cultură,
» Citește continuarea pe pagina autorului


