Sport

Medalii de aur, argint și bronz la atletism obținute de elevii școlii “Iordachi Cantacuzino”

De ziua națională elevii de la școala “Iordachi Cantacuzino” ce practică atletismul au câștigat 5 medalii la o competiție organizată la Bacău. Astfel, la Cupa 1 Decembrie organizată de Federația Română de Atletism și Direcția Județeană de Tineret și Sport Bacău 5 elevi din Pașcani au obținut medalii de aur, argint sau bronz la diferite categorii și discipline.

Locul I și medalia de aur –Grigoraș Ioana,cat.C3-aruncarea greutății
Locul II și medalia de argint-Apostol Daria ,cat C2-aruncarea greutății
Locul II și medalia de argint-Pintilie Tudor,cat.C1-60 m plat ( 8″61 )
Locul II și medalia de argint-Pintilie Tudor,cat.C1-săritura în lungime cu élan (4,69m)
Locul III și medalia de bronz-Cipraga Andrada-cat.C3-40 m plat

De remarcat este media de vârstă foarte mică a sportivilor pășcăneni cel mai mare dintre cei 12 participanți este Tudor Pintilie, care are 11 ani fiind născut în 2001, iar cel mai tânăr este Iustina Berbece care are 6 ani fiind născută în 2006. Iustina a luat locul 5 in finala de la 40 m, unde a învins 9 sportive din Tecuci, Botoșani, Bacău, Iași, Galați cu un an sau doi mai mare decât ea.

Au mai participat: Coșerariu Aurora,Bălașa Bianca, Murariu Paul, Zabulic David, Randel Alex și Rotaru Ionela.

”Rezultatele acestor copii sunt lăudabile în condițiile în care doar 3 dintre ei au avut în picioare papuci speciali de atletism, restul alergând în pantofi de sport obișnuiți” , a declarat prof. Mihai Vicovanu,