România, alături de 58 de state membre ONU, a co-sponsorizat această rezoluţie, prezentată în plenul AG ONU de Ucraina.
“Sprijinul acordat rezoluţiei reconfirmă susţinerea importantă de care au beneficiat rezoluţiile adoptate de Adunarea Generală a ONU la 2, respectiv 24 martie 2022, în contextul situaţiei generate de invazia şi agresiunea Federaţiei Ruse împotriva Ucrainei. Documentul adoptat la 7 aprilie 2022 reaminteşte rezoluţia Consiliului Drepturilor Omului 49/1, adoptată la 4 martie 2022, precum şi rezoluţiile adoptate de Adunarea Generală a ONU la 2 şi 4 martie 2022, reflectând grava îngrijorare cu privire la criza umanitară din Ucraina şi, în particular, cu privire la rapoartele vizând încălcări şi abuzuri grave şi sistematice ale drepturilor omului şi ale dreptului internaţional umanitar, comise de Federaţia Rusă. Pe acest fundal, rezoluţia votată a propus suspendarea drepturilor de membru al Consiliului Drepturilor Omului ale Federaţiei Ruse”, a arătat MAE.
Conform sursei citate, suspendarea Federaţiei Ruse din Consiliului Drepturilor Omului (CDO) a fost un demers necesar, având în vedere agresiunea rusă împotriva Ucrainei, precum şi numeroasele rapoarte privind implicaţiile umane ale acestei agresiuni şi privind încălcările şi abuzurile grave şi sistematice ale drepturilor omului şi ale dreptului internaţional umanitar, incompatibile cu statutul de membru al Consiliului.
» Citește continuarea pe pagina autorului


