News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Iohannis, despre excluderea lui Cristi Danileţ din magistratură: „O decizie stranie”

„Sincer, mie mi se pare o decizie stranie, dar nu pot să comentez deciziile care se iau în CSM. Consiliul Superior al Magistraturii, conform Constituţiei, garantează independenţa Justiţiei. Totuşi cred că se putea analiza mult mai în profunzime această chestiune. Nu este definitivă. Există calea Înaltei Curţi, care probabil va fi sesizată şi care va reanaliza chestiunea”, a declarat şeful statului joi, înainte de reuniunea Consiliului European.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a decis luni faptul că judecătorul Cristi Danileţ de la Tribunalul Cluj nu mai are dreptul de a judeca, deci nici să mai primească salariu, motivând că acesta a avut o conduită „care aduce atingere imaginii justiţiei” în urma unor filmuleţe postate pe platforma TikTok: unul în care apare tăind gardul viu de acasă iar în celălalt curăţând o piscină.

Citeşte şi: PNL şi USR, critici la adresa CSM, după excluderea lui Danileţ

Predoiu, despre excluderea lui Danileţ: CSM a riscat foarte mult cu această decizie. Dezbaterile vor fi exacerbate prin politizare

  

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Faceb

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Medvedev amenință din nou: „Marea Britanie este dușmanul etern” al Rusiei / „Insula lor obraznică și dezgustător de umedă se va duce în abisul mării din cauza valului creat de cel mai recent sistem de armament rusesc”

Redacția

Generația experiment a dat Bacul. 13 ani de schimbări improvizate în Educație

Redacția

Un șofer a vrut cu insistență să treacă printr-un copac, pe o alee extrem de îngustă (Video)

Redacția
Încarcă...