News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvernul, răspuns pe tema reformei pensiilor speciale: Banca Mondială arată ca pensiile militare nu trebuie afectate

Cabinetul Ciucă susține că pensiile militare nu ar trebui să fie parte a reformei pensiilor speciale, arătând spre recomandările făcute de Banca Mondială Ministerului Muncii.

Guvernul condus de Ciucă nu include în reformă din PNRR pensiile militare FOTO Inquam Photos

Guvernul condus de Ciucă nu include în reformă din PNRR pensiile militare FOTO Inquam Photos

Banca Mondială, în raportul privind reforma pensiilor, arată ca pensiile militare nu trebuie afectate. Dialogul nostru cu partenerii din Comisia Europeană continuă pentru clarificarea faptului că, la fel ca în oricare alt stat membru european, pensiile militare sunt pensii de serviciu și nu speciale. Știm că nici Comisia, nici statele membre nu au interes să bulverseze sistemul de apărare națională într-o astfel de perioadă”, precizează Guvernul pentru „Adevărul”, într-un punct de vedere oferit de Dan Cărbunaru, purtătorul de cuvânt al Executivului. 

  

Și ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene a avut o reacție asemănătoare. „O bulversare a acestui sistem, a sistemului de apărare, nu cred că e potrivită”. a afirmat Marcel Boloș, vineri.

Să vedem cum vom reuși să manageriem această discuție cu Comisia Europeană și forma finală pe care o va avea actul normativ referitor la pensiile speciale. Jalonul are termen până la finalul lui decembrie”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Dragoș Pîslaru, USR: Internship-urile nu ar mai trebui să fie neplătite, se poate ajunge până la exploatarea tinerilor care muncesc pe degeaba / Recomandare votată în Parlamentul European

Redacția

Bonificația de 3% acordată celor bun-platnici nu înseamnă că plătești un impozit mai mic. Consultant fiscal: Nu ai datorii? Lasă că o să ai!

Redacția

Acces restricţionat la Aeroportul Iași. Nimeni nu mai intra fără măsuri de protecţie

Redacția
Încarcă...