Cabinetul Ciucă pierde din elanul privind măsurile referitoare la reducerea cheltuielilor bugetare, pe masă fiind puse ca principale măsuri doar înghețarea angajărilor la stat și a salariilor până la finalul anului, susțin surse din Coaliție pentru „Adevărul”.
Guvernul e iar reținut în luarea unor măsuri curajoase FOTO gov.ro
Practic, ambele nu vizează vreo economie în sensul de a face rost de noi bani, ci oprirea eventualei risipe bugetare. Potrivit informațiilor „Adevărul”, economii modice vor proveni de la tăieri de cheltuieli de la bunuri și servicii. Și premierul Nicolae Ciucă a ținut să sublinieze că nu se va ajunge la tăieri de salarii sau la concedieri în sistemul bugetar.
„Aş vrea să înţeleagă toată lumea că aici nu vorbim de măsuri de austeritate. În schimb, pe măsuri de cumpătare cred că se poate discuta. Aş vrea să spun din capul locului că aceste măsuri nu vor viza în niciun fel afectarea anvelopei salariale, nu vor afecta investiţiile şi, de asemenea, nu vor fi introduse taxe şi impozite noi”, a precizat prim-ministrul, la începutul şedinţei de Guvern de joi.
Budăi nu vrea interzicerea cumulului
Coaliția este încă în cumpănă pe tema interzicerii cumulării pensiei cu salariul de la stat,
» Citește continuarea pe pagina autorului