News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvern minoritar, cea mai probabilă opțiune după ieșirea președintelui Iohannis / Urmează marele blat PNL – PSD în Parlament pentru susținerea Guvernului Cîțu – doi?

Varianta unui guvern minoritar Cîțu-doi, susținut din Parlament de o parte semnificativă din PSD, pare cea mai probabilă opțiune în acest moment. Președintele Klaus Iohannis nu a lăsat pe masă prea multe variante de joc după ieșirea de luni seara.

Guvernul Cîțu a picat în Parlament cu cel mai mare număr de voturi înregistrat de vreo moțiune de cenzură (281). Deși a fost depusă de PSD, șeful statului a continuat răfuiala cu USR începută în Parlament de premierul Cîțu chiar înainte de votarea moțiunii.

Grija amândurora a fost parcă să închidă orice uși, să arunce în aer orice șansă de colaborare cu USR. Dacian Cioloș a lăsat loc de întors și înainte de Congres, și după ce a fost ales președinte.

Ceva parcă nu se leagă. Din moment ce liberalii au tot spus că-și doresc refacerea coaliției cu USR, cum de premierul Cîțu și președintele Iohannis torpilează tocmai această variantă chiar în ziua în care Guvernul pică în Parlament?

  

De ce nu i-au curtat, de ce n-au încercat să-i aducă înapoi cât mai repede din moment ce singura alternativă rămâne PSD? Cu AUR nu se pune problema, deci variante de joc nu prea rămân.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Falimentul City Insurance: Despăgubirile plătite au ajuns la aproape 1 milion de euro / FGA soluționează în medie aproximativ 200 de dosare pe zi

Redacția

Richard III cu crosa de golf: piesă de teatru pusă în scenă de regizorul Eugen Gyemant

Redacția

Pelerinaj de lideri mondiali în Ucraina, cu o zi înainte de 9 mai, când este așteptată dezlănțuirea Rusiei/ Jill Biden, Justin Trudeau, șefa Parlamentului german, premierul și ministrul de Externe al Croației au fost duminică în zone de război

Redacția
Încarcă...