Comisia de etică a FIFA investighează mai multe acuzaţii referitoare la abuzuri sexuale în fotbalul canadian, scrie joi cotidianul britanic The Guardian.
Camera de anchetă a comisiei de etică a FIFA a lansat o investigaţie cu privire la acţiunile fostului antrenor al naţionalei feminine de tineret a Canadei, Bob Birarda, şi la acuzaţiile de hărţuire sexuală împotriva fostului antrenor al echipei feminine a clubului Vancouver Whitecaps, Hubert Busby Jr, a confirmat forul fotbalistic mondial.
FIFA a minimizat public ancheta. Potrivit acesteia, camera de anchetă “colectează informaţii”. Cu toate acestea, The Guardian poate confirma că Martin Ngoga, un politician şi avocat rwandez care este preşedintele camerei, a etichetat investigaţiile drept “proceduri de anchetă”.
Un purtător de cuvânt al FIFA a declarat pentru The Guardian că ancheta se referă doar la acţiunile celor doi antrenori, dar, conform mai multor surse familiare cu procedurile, sfera investigaţiei include şi modul în care Canada Soccer şi Vancouver Whitecaps au răspuns la afirmaţiile unor jucători despre comportamentul celor doi antrenori de-a lungul mai multor ani.
Ancheta a fost lansată în luna martie în urma unei reuniuni a FIFA de la Paris în care s-a discutat despre acuzaţiile de abuz sexual din partea antrenorilor şi a administratorilor din întreaga lume.
» Citește continuarea pe pagina autorului


